
REKE
Reke v Sloveniji
Reke v Sloveniji pripadajo jadranskemu in donavskemu porečju v katerih je precej skupnih ribjih vrst, nekaj pa je značilnih za posamezno porečje.
Reka Soča (Idrijca, Vipava, Lepena, Koritnica, ..) s svojimi pritoki je glavna reka jadranskega porečja. Najbolj posebna in znana ribja vrsta jadranskega porečja je soška postrv in jadranski lipan.
Reka Sava (Sava Bohinjka, Radovna, Krka, Kamniška Bistrica,..) s svojimi pritoki pa je glavna reka donavskega porečja, kjer kot posebnost uvrščamo sulca, lipana in potočno postrv.

SOČA
Reka Soča izvira iz kraškega izvira v spodnjem pobočju Velike Dnine in teče po ledeniško preoblikovani dolini Trente. Njena značilna smaragdna barva in pogled na življenje v njej (avtohtona soška postrv in jadranski lipan) sta zagotovo dva razloga za vsakega zagrizenega muharja, da preizkusi svojo ribiško srečo v najlepši slovenski reki.

SAVA BOHINJKA
Reka Sava Bohinjka je zelo bogata z ameriško postrvjo, potočno postrvjo in lipanom. Za muharja vsekakor poleg popolnega ribolova tudi pravi kotiček za oddih od mestnega vrveža, zelena gorska oaza.

KRKA
Reka Krka je najdaljši desni pritok Save v Sloveniji in po dolžini druga najdaljša slovenska reka. Kraška reka s svojimi značilnimi kaskadami in tolmuni potočni in ameriški postrvi predstavljajo odlično naravno skrivališče. Reka in njena krajina je navdih za vsakega pravega muharja.

IDRIJCA
Reka Idrijca s svojo specifičnostjo – globokimi tolmuni, brzicami in umirjenostjo, zahteva veliko znanja in izkušenj. V reki živi soška postrv, šarenka in potočna postrv.

LEPENA
Lepenjica je levi pritok Soče v Trenti, kjer se da v njenih tolmunih ujeti tudi soško postrv.

KAMNIŠKA BISTRICA

TOLMINKA
Reka Tolminka je zelo hladna reka in zato primerno bivališče za postrvi. Lepe soške postrvi in šarenke. Včasih lahko naletimo tudi na kakšnega lipana.

VIPAVA
Reka Vipava, ki se po približno petdesetih kilometrih svojega toka izliva v reko Sočo, je del jadranskega porečja. V zgornjem toku reke in v reki Hubelj živijo predvsem salmonidi: soška postrv, šarenka, potočna postrv, lipan in križanci.

DRETA
Manjši pritok reke Savinje blizu Gornjega gradu. Odlična za muharjenje s suho muho, bogata z lipanom in domačo potočno postrvjo.

MEŽA
Méža je reka v severni Sloveniji in desni pritok Drave. Izvira v osrednjih Karavankah na avstrijskem Koroškem v bližini slovensko-avstrijske meje. Po dobrem kilometru priteče v Slovenijo in teče najprej proti vzhodu do Črne na Koroškem. Méža nudi dom pretežno salmonidnim ribjim vrstam, kot je potočna postrv, lipan in ameriška postrv.

RADOVNA
Reka Radovna je pritok Save Dolinke pri Bledu. Reka Radovna nudi dom le salmonidnim vrstam in sicer v prvi vrsti domači potočni postrvi. Prav tako lahko naletimo na ameriško postrv (šarenko) ali Zlatovščico.

LIPNICA
Reka Lipnica je tipična alpska reka in je prvi pritok reke Save po sotočju Save Dolinke in Save Bohinjke. Dom nudi potočni postrvi in ameriški postrvi (šarenki).

IŽICA
Ižica prava kraška reka v upravljanju Zavoda za ribištvo Slovenija, kjer lahko v miru muharite divjo potočno postrv in lipana.

UNICA in MALENŠČICA
Prekrasen ambient Planinskega polja, lepo, sončno vreme in zeleni odtenek reke, v kateri prevladujejo potočne postrvi in lipani, je zagotovilo, da boste preživeli čudovit muharski dan.

REKA
Reka Réka sodi v jadransko porečje in je tipična kraška reka s hudourniškim vplivom, ki ga povzročajo njeni številni pritoki, ki jih Ribiška družina Bistrica uporablja za svoje gojitvene potoke in za vzdrževanje svoje plemenske jate matične soške postrvi.
RIBJE VRSTE

SOŠKA POSTRV
Soška postrv (lat. Salmo marmoratus) je avtohtona vrsta in živi izključno v donavskem porečju, najštevilčnejša populacijo pa zasledimo v reki Soči in njenih pritokih. Soško postrv od drugih postrvi ločimo po značilnem marmornatem vzorcu.

POTOČNA POSTRV
Potočna postrv (lat. Salmo trutta fario) je avtohtona ribja vrsta donavskega (črnomorskega) porečja z značilnimi rdečimi pikami na beli podlagi. V naših vodah pa najdemo tudi potočno postrv s črnimi pikami, katero so k nam prinesli iz atlantskega porečja.

LIPAN
Lipan (lat. Thymallus thymallus) ima visoko in značilno dolgo hrbtno plavut, ki je pri odraslih lipanih mavrične barve. V Sloveniji živi le ena vrsta, vendar se lipan iz jadranskega porečja razlikuje od lipanov donavskega porečja. Jadranski lipan je svetlejše barve, včasih brez pik.

ŠARENKA
Ameriška postrv (lat. Oncorhynchus mykiss) ali mavrična postrv je prvotno živela le v Tihem oceanu in jezerih v Severni Ameriki. Šarenka živi v vseh slovenskih rekah in jo zlahka prepoznamo po značilni mavrični črti, ki poteka čez trup.

SULEC
Sulec (lat. Hucho hucho) je največja vrsta postrvi in po drugi strani najbolj ogrožena riba, ki živi v Sloveniji. Trup te ribe je vretenast, riba pa ima izrazito veliko glavo z velikimi usti in številnimi zobmi, kar izkazuje plenilsko naravo sulca.